Skip to main content

Jak wygląda wdrożenie ERP w firmie?

Systemy ERP stały się bardzo popularne w ostatnim czasie, ponieważ diametralnie zmieniają jakość oraz wydajność pracy w wielu firmach. Pozwalają one zaoszczędzić czas oraz pieniądze, dlatego tak wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych ich wdrożeniem w swoich firmach. Wdrożenie takiego systemu jest jednak dla wielu osób dość zagadkową sprawą. Z tego powodu postaramy się wytłumaczyć, jak wygląda wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie.

System ERP od ODL

Czy wdrożenie systemu ERP jest drogie?

Zacznijmy od wyjaśnienia kwestii finansowej. Sporo osób uważa, że systemy ERP są bardzo drogie we wdrażaniu. Okazuje się to jednak nie do końca prawdą. Ich modułowa budowa sprawia bowiem, że finalny koszt takiego systemu jest uzależniony od tego, jak bardzo rozbudowany wariant chcemy wdrożyć. Jeżeli chodzi więc o małe przedsiębiorstwa, to koszt nie będzie duży. Można także skorzystać z pomocy fachowców, którzy zbudują dla nas taki system, który będzie wydajny oraz atrakcyjny cenowo.

Jak wygląda wdrożenie systemu ERP?

System ERP to narzędzie biznesowe, co oznacza, że podczas jego wdrażania technologia informatyczna jest jedynie tłem. Z tego względu wdrożenie oprogramowania powinno opierać się na konsultacji z działem IT oraz osobami, które pełnią funkcję na stanowiskach biznesowych oraz analitycznych. Z ich pomocą można bowiem dostrzec nowe szanse i rozwiązania, które wesprze system ERP w przedsiębiorstwie.

Kiedy powinno się wdrożyć system ERP?

Wielu przedsiębiorców sądzi, że system ERP najlepiej jest wdrażać naturalnie na przełomie roku. W ten sposób można bardzo sprawnie zamknąć zeszły rok w starym systemie, a nowy rozpocząć już w nowym. Dzięki temu wszystko, co będzie nas aktualnie dotyczyć, można będzie odnaleźć już w nowym systemie. Z drugiej strony przełom roku, to okres dość newralgiczny dlatego często firmy decydują się na wdrażanie systemu w okresie, gdy branża zalicza lekki przestój w ciągu roku. Wtedy też działy księgowe nie mają dużo pracy, tak jak to bywa na przełomie roku. Uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu ERP w okresie pozasezonowym dla danej branży, w której działa firma. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.