Skip to main content

System POS - co to jest i jak go wybrać?

System POS to najnowocześniejsze urządzenia kasowe, które spełniają wszystkie wymagania niezbędne do kompetentnego prowadzenia praktycznie każdego biznesu. Ze wszystkich kas fiskalnych na rynku - a jest ich sporo - tylko taki system może rozwiązać złożone problemy ilościowe.

System POS: Do czego służy i jak działa

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia system POS. Pod tym pojęciem kryją się kompleksowe urządzenia kasowe, których działanie oparte jest na rejestratorze fiskalnym. Nawet przy najprostszej konfiguracji system taki zawiera jednostkę systemową, monitor, klawiaturę, drukarkę paragonów. Następnie są one podłączone do maszyny nabywającej, szuflady kasowej, czytnika kodów kreskowych. Dość często są one instalowane w sieciach supermarketów i hipermarketów, dużych restauracjach i zakładach usługowych. Ale tutaj, drogi i nowoczesny model jest koniecznością. Istnieją jednak również niedrogie urządzenia, które będą odpowiadać potrzebom małych i mikro przedsiębiorstw, takich jak kwiaciarnie, stragany, pawilony i wyspy w centrach handlowych.

Oczywiście, można złożyć system POS samodzielnie przy najniższych kosztach, ale więcej o tym później. Na razie powiedzmy, że ta opcja może zawieść w najbardziej niepotrzebnym momencie, np. system "zawiesza się" przy dużym ruchu. Klienci, oczywiście, nie będą czekać i wyjdą. Dlatego eksperci radzą, aby nie oszczędzać w tej kwestii i nadal kupować sprawdzoną technikę tylko od wiodących producentów.

Z czego składa się system POS

Jest to wyposażenie podstawowe i opcjonalne. W skład pierwszego z nich wchodzi monitor dla kasjera, jednostka systemowa, kasa fiskalna oraz specjalna klawiatura z czytnikiem kart. W skład drugiego wchodzi czytnik kodów kreskowych, terminal płatniczy, waga kasowa, szuflada kasowa itp.

Ponieważ systemy POS są prawie zawsze stosowane w sklepach o średnim i dużym natężeniu ruchu, systemy kasowe są dostarczane przez producenta jako kompletny zestaw. Nie ma potrzeby biegania i kupowania wszystkiego, czego potrzebujesz, możesz podłączyć urządzenie i od razu rozpocząć pracę.

Oprogramowanie do systemu POS

Oczywiście najważniejszym elementem w sprzęcie jest oprogramowanie. Każdy producent instaluje go domyślnie. To, co znajduje się wewnątrz sprzętu i to, co na zewnątrz, stanowi kompletny system dla każdej indywidualnej czynności. Kupując taki system, kupujesz przede wszystkim sprzęt "pod klucz", który będzie już pracował w miejscu, które mu powierzyłeś: może to być sklep detaliczny, salon kosmetyczny, itd.
Jaki rodzaj działalności jest odpowiedni dla systemu POS?

System POS jest niezbędny w przypadkach:

 • gdy w Twojej firmie spodziewany jest duży ruch pieszych i wymagana będzie duża szybkość obsługi. Może to być na przykład średni lub duży supermarket;
 • gdy trzeba pracować w środowisku o dużej rotacji pracowników. Mówiąc prościej, jeśli nie ma czasu na pełne szkolenie pracowników, bo opanowanie takiego systemu jest szybkie i łatwe. Musisz także chronić swoją firmę przed kradzieżą i oszustwami ze strony pracowników;
 • gdy ogólny styl lokalu wymaga modnego i stylowego wyglądu kasy, istnieją wymagania co do trwałości urządzenia - butiki, restauracje, kawiarnie, bistra czy fast foody.

Zalety instalacji systemu POS

Wyjaśniliśmy więc, dlaczego potrzebujesz tego rodzaju technologii i jakie modele najlepiej wybrać. Przejdźmy teraz do korzyści płynących z użytkowania tych systemów:

 • przedsiębiorca może w każdej chwili podejrzeć wszystkie transakcje dokonane przez kasjera, wygenerować raport za dany okres ze sprzedaży;
 • urządzenia pozwalają na rozliczanie paragonów i sprzedaży, kontrolę zwrotów, w tym zdalną;
 • automatyczne sterowanie procesami promocyjnymi, itp;
 • formalności mogą zostać drastycznie zredukowane;
 • możliwość rozszerzenia działalności. Wystarczy tylko połączyć nowe sklepy w jedną sieć;
 • modułowość - jeśli któreś z urządzeń podłączonych do systemu ulegnie awarii, można je łatwo wymienić na nowe, bez konieczności demontażu całego terminala POS.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Michał · 2 lat temu
  Super! Naprawdę ciekawy i przydatny artykuł, a do tego bardzo przejrzysta i łatwa w zrozumieniu treść. Jeśli biznes ma się rozwijać, to korzystanie z systemu POS jest koniecznością.